Event 10 Boys 100 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Section 1 Wind: 3.0
1 Jaylon Scott Dallas Carter 10.93
2 Ladell Marshell Fort Worth Wyatt 10.94 (10.932)
3 Jason Holland Dallas Roosevelt 10.94 (10.934)
4 Kenneth Egwu RR Stony Point 11.01
5 Bryant Craig RR Stony Point 11.08
6 Bradley Thompson Round Rock 11.15
7 Shaun Hoagland Southlake Carroll 11.21
8 Nathan Perkins NRH Birdville 11.77
Section 2 Wind: 2.3
1 James Harper Crowley 10.89
2 Malcolm McKenney Duncanville 10.99
3 Darric Thomas Dallas Carter 11.37
4 Allen Melson Carrollton Smith 11.51
5 Roman Namdar Southlake Carroll 11.56
6 Martell Garner Colleyv Heritage 11.58
Section 3 Wind: 2.8
1 Dion Standford Mnsfd Timberview 10.92
2 JaMarkus Thomas Dallas Roosevelt 11.42
3 Austin Anderson Grapevine 11.48
4 Markeice Dowell Fort Worth Wyatt 11.60
5 AJ McKeever Fort Worth Boswell 11.61
6 Loren Krott Midlothian 11.72
Section 4 Wind: 2.1
1 Robert Dixon Crowley 11.21
2 Jimmy Struble Round Rock 11.44
3 Dametrius Lane Trinity Christn 11.47
4 Cody Frye NRH Birdville 11.67
-- Daniel Wise Arlington Bowie FS
Section 5 Wind: 1.9
1 Billy Neal Crowley 11.27
2 Kenny Davis FW Western Hills 11.29
3 Dominique Cannings Dallas Carter 11.33
4 Enos King DeSoto 11.39
5 Brandon Fisher Round Rock 11.57
6 AJ Hartfield North Crowley 11.73
7 James Persley Fort Worth Wyatt 11.99
8 Orlando Swift Dallas Adams 12.05
-- Kerric Dozier DeSoto FS
Section 6 Wind: 4.8
1 Jacari Hunt DeSoto 11.19
2 Elonzo McDay Mnsfd Timberview 11.31
3 Roy Martin North Crowley 11.31
4 Kyius McNeal Fort Worth Boswell 11.37
5 Steven Black Dallas Adams 11.59
6 Tray Haggerty Trinity Christn 11.61
7 Brican Crossley Arlington Bowie 11.82
8 Kevin Whitaker Dallas Adams 12.14
Section 7 Wind: 4.2
1 Chaquille White Fort Worth Boswell 11.52
2 Marcel Baptiste Lucas Christian 11.55
3 Stanley Lewis FW Eastern Hills 11.65
4 Brian Pop Grapevine 11.73
5 Paul Sneed North Crowley 11.83
6 J'Colby Hopkins Irving Universal 11.88
7 Connor Price Frisco Heritage 12.13
Section 8 Wind: 3.8
1 Cedric Pitts Irving Universal 11.78
2 Jeremiah Fontenot Arlington Bowie 12.24
Event 14 Boys 200 Meter Dash
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Section 1 Wind: 2.7
1 Tyris Jefferson Tyler Lee 21.91
2 Scott Peterson Southlake Carroll 22.35
3 Delon Bobb Duncanville 22.70
4 Sabian Holmes Southlake Carroll 22.95
5 Montell Garner Colleyv Heritage 23.76
Section 2 Wind: 2.5
1 James Harper Crowley 22.33
2 Jaylon Scott Dallas Carter 22.64
3 Jacari Hunt DeSoto 22.89
4 Avonta Shaw Dallas Roosevelt 22.94
5 Jonathan Epps Fort Worth Boswell 23.64
6 Drake Shead Southlake Carroll 23.98
7 DeAndre Elliott Dallas Carter 24.02
Section 3 Wind: 3.2
1 Kameron Holmes FW Arlington Hts 22.08
2 Ladell Marshell Fort Worth Wyatt 22.51
3 Jacques Lewis Mnsfd Timberview 22.91
4 Tevin Beavers Dallas Adams 23.08
5 Alex Smith NRH Birdville 23.25
6 James Persley Fort Worth Wyatt 24.70
Section 4 Wind: 2.3
1 Chiedozie Allen Dallas Carter 23.44
2 Kenderick Peterkin Carrollton Smith 23.76
3 John Rimann Round Rock 23.91
4 Chris Frank Grapevine 23.96
5 Chris Records Colleyv Heritage 24.31
Section 5 Wind: 4.9
1 Joe Washington Arlington Seguin 22.75
2 Van Tomety Frisco Heritage 22.83
3 Billy Neal Crowley 22.96
4 Enos King DeSoto 23.20
5 Mark Khan Round Rock 23.52
6 Shane Taylor Irving Nimitz 23.87
7 Stanley Lewis FW Eastern Hills 24.03
8 Sean Williams Frisco Heritage 24.27
Section 6 Wind: 3.5
1 Elonzo McDay Mnsfd Timberview 23.12
2 Pierce Stringer NRH Birdville 23.21
3 Kyius McNeal Fort Worth Boswell 23.35
4 AJ McKeever Fort Worth Boswell 23.51
5 Steven Black Dallas Adams 23.75
Section 7 Wind: 1.9
1 J'Colby Hopkins Irving Universal 23.60
2 Daniel Wise Arlington Bowie 23.62
3 Aaron Bailey Round Rock 23.63
4 D'Sean McHayle Carrollton Smith 23.72
5 Kai-Je Drennon Irving Nimitz 24.33
6 Anthony Quarco Arlington Bowie 24.49
7 Charles Burrell Trinity Christn 24.68
8 I'Keem Smith Dallas Roosevelt 24.86
Section 8 Wind: 5.5
1 Marcel Baptiste Lucas Christian 23.01
2 Daeron Campbell Crowley 23.27
3 Andrew Robinzine North Crowley 23.44
4 Jontavious Vines North Crowley 23.65
5 Xaiver Matthews North Crowley 24.06
6 Connor Price Frisco Heritage 24.62
7 Kevin Whitaker Dallas Adams 25.38
Section 9 Wind: 4.6
1 Leevon Chappell FW Eastern Hills 23.56
2 Aaron Layman Lucas Christian 24.32
3 Kevin Morrision Irving Universal 24.70
4 Russell Perkins Arlington Houston 25.00
Event 8 Boys 400 Meter Dash
===============================================================
Name Year School Finals
===============================================================
Section 1
1 Aldrich Bailey Mnsfd Timberview 48.01
2 Joshua Washington Crowley 48.06
3 Glenn McQuinny Irving Nimitz 48.84
4 Scott Peterson Southlake Carroll 49.96
5 Trent Noffsinger Grapevine 51.40
6 Calvin Coulter John Marshall 52.77
Section 2
1 Alex Smith NRH Birdville 50.87
2 Nash Neu Southlake Carroll 51.44
3 Eric Williams Carrollton Smith 51.59
4 Darrell Dozier Irving Nimitz 52.07
5 Peyton Williams Southlake Carroll 52.54
6 Xavier Nash Arlington Houston 53.69
7 Luis Macias FW Arlington Hts 54.13
Section 3
1 Nathan Fisher Midlothian 49.83
2 Kaylen Hughes Crowley 51.80
3 Jonathan Epps Fort Worth Boswell 52.36
4 Elie Taylor Round Rock 52.39
5 Chon Calton FW Western Hills 53.03
6 Lalo Bermea Grapevine 53.83
Section 4
1 Rondell Coleman Mnsfd Timberview 52.30
2 Van Tomety Frisco Heritage 52.59
3 Marco Guzman Dallas Adams 52.69
4 Brian Hodges FW Eastern Hills 53.87
5 Xavier Strain FW Western Hills 54.07
6 Jackson Locke Fort Worth Paschal 57.53
Section 5
1 Eddie Parrish Dallas Carter 52.11
2 Ashton Furbush Round Rock 53.21
3 Javon Carter Arlington Houston 53.65
4 Tedron Woods FW Eastern Hills 53.84
5 Chris Records Colleyv Heritage 53.86
6 Theodis Johnson Crowley 55.61
7 Kody Shields John Marshall 55.63
8 Anthony Ikeiduba Irving Universal 1:06.04
Section 6
1 Darius Thompson Arlington Martin 52.72
2 Colton Benedict Round Rock 53.38
3 Andres Padilla Arlington Seguin 53.47
4 Rod Young North Crowley 55.63
5 Dakota Reece NRH Birdville 56.04
6 Sterling Brown Irving Universal 1:10.57
Section 7
1 Tommy Wright North Crowley 53.00
2 Sean Williams Frisco Heritage 53.29
3 Toire Fisher Arlington Seguin 53.85
4 Howard Aldridge DeSoto 55.83
5 DeQuone Shaw Dallas Roosevelt 56.09
6 Aaron Layman Lucas Christian 56.25
7 Patrick Levels Dallas Roosevelt 56.51
8 Angle Guzmun Fort Worth Wyatt 57.03
Section 8
1 Cortevius Allen DeSoto 54.50
2 Malik Mustafa Fort Worth Boswell 55.39
3 Jah-Coryan Joseph Dallas Adams 55.67
4 Jabari Rasheed Dallas Carter 56.36
5 Darren Giles North Crowley 56.59
6 Todd Boone Fort Worth Boswell 57.53
7 Brian Palacio Arlington Seguin 57.82
Section 9
1 Todd Cummings DeSoto 55.82
2 Charles Burrell Trinity Christn 56.73
3 Chandler Condos Frisco Heritage 56.96
4 Jeren Petit Dallas Adams 57.41
5 Brian Rollins FW Eastern Hills 57.67
6 Roderick Frazier Carrollton Smith 58.57
Event 4 Boys 800 Meter Run
===============================================================
Name Year School Finals
===============================================================
Section 1
1 Mac McGuire Southlake Carroll 1:57.00
2 Alex Johansson Southlake Carroll 1:58.00
3 Trevor Gilley Southlake Carroll 1:59.28
4 Garrett McCarthy Carrollton Smith 2:02.99
5 Jeff Moore Carrollton Smith 2:03.71
6 Wesley Wiggins Grapevine 2:05.53
7 Nash Mock Grapevine 2:06.19
8 Graham Hazelwood Round Rock 2:07.43
9 Caullen Parker Keller Central 2:07.59
Section 2
1 Tamar Hicks Mnsfd Timberview 2:01.88
2 Cameron Villarreal Arlington Martin 2:02.86
3 Alexander Demas John Marshall 2:04.62
4 Josh Smolik Fort Worth Boswell 2:04.76
5 Kaylen Hughes Crowley 2:05.69
6 Alex Hita NRH Birdville 2:07.05
7 Maximilian Kirking Round Rock 2:07.80
8 Darius Thompson Arlington Martin 2:08.36
9 Josh Allen Crowley 2:09.07
10 Chandler Condos Frisco Heritage 2:10.67
11 Rafael Posada FW Western Hills 2:11.91
12 Hector Cruz FW Arlington Hts 2:13.99
Section 3
1 Jorge Rojas Irving Nimitz 2:08.50
2 Christian Sims Keller Central 2:08.57
3 Jalen Alexander Arlington Seguin 2:09.88
4 Clark Blunt Frisco Heritage 2:10.85
5 Arturo Nava Fort Worth Boswell 2:11.20
6 Davion Simpson North Crowley 2:12.56
7 Gabriel Bargas NRH Birdville 2:13.34
8 Jeremy Moore FW Western Hills 2:14.89
9 Joe Washington Arlington Seguin 2:15.03
10 Chuy Alegria Fort Worth Boswell 2:18.45
11 John Patterson Round Rock 2:24.29
Section 4
1 Kerric Dozier DeSoto 2:08.03
2 Christopher Bermejo Fort Worth Paschal 2:09.79
3 Cameron McCullough North Crowley 2:10.88
4 Geovani Jimenez Dallas Roosevelt 2:11.96
5 Xavier Loza Fort Worth Paschal 2:12.71
6 Emilio Vialpando Arlington Martin 2:13.11
7 Cole Grissett FW Western Hills 2:14.62
8 Kenny Adair DeSoto 2:14.98
9 Rios Omar Irving Nimitz 2:15.87
10 Ehron Birminham DeSoto 2:16.55
11 Mario Hernandez Arlington Houston 2:18.72
12 Shaquille Thomas North Crowley 2:22.55
Section 5
1 Jermie Johnson Dallas Adams 2:16.92
2 Jabari Rasheed Dallas Carter 2:18.90
3 Aaron Medearis Fort Worth Wyatt 2:21.24
4 Demetri Walker Grapeland 2:21.96
5 Trevor Lauten St. Pius X 2:28.34
6 Anthony Ikeiduba Irving Universal 2:44.15
Event 12 Boys 1600 Meter Run
===============================================================
Name Year School Finals
===============================================================
Section 1
1 Mark Pinales RR Stony Point 4:19.01
2 Edgar Martinez Fort Worth Paschal 4:37.49
3 Graham Hazelwood Round Rock 4:39.05
4 Matthew Cochran Redwater 4:39.96
5 Mario Hernandez Arlington
Event 6 Boys 110 Meter Hurdles
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
Section 1 Wind: 2.8
1 Bryce Grace Dallas Adams 14.30
2 Emmanuel Shaw Duncanville 14.33
3 Emmanuel Denson John Marshall 14.57
4 Jaron Thomas Midlothian 14.58
5 Jonathan Barber John Marshall 15.40
6 Nick Jackson DeSoto 15.41
7 Demondrick Coleman Fort Worth Wyatt 15.53
8 Brandon Crear DeSoto 16.75
-- Courtney Macon Dallas Carter FS
Section 2 Wind: 3.4
1 Sam Green North Crowley 15.32
2 Dantayan Brown Arlington Bowie 15.55
3 Toire Fisher Arlington Seguin 15.73
4 Shedrich Brown DeSoto 16.00
5 Darrius Holland Round Rock 16.18
6 Tyler Arner Fort Worth Paschal 16.21
7 James Curlee Round Rock 16.76
8 Michael Clayborne Round Rock 17.04
Section 3 Wind: 2.2
1 Ashley Allen FW Eastern Hills 15.31
2 Jordan Jackson Dallas Carter 16.04
3 Greg Freeny Dallas Adams 16.10
4 Peter Rodarte Irving Nimitz 16.83
5 Linden Robertson Arlington Seguin 16.97
-- Sjon Taylor Fort Worth Boswell FS
-- Eric Gipson Dallas Roosevelt DNF
Section 4 Wind: 4.2
1 Kajuan Williams Arlington Houston 16.60
2 Nick Melocik Southlake Carroll 16.63
3 Luke Ballew Colleyv Heritage 16.72
4 Elie Nabasoshi Frisco Heritage 17.49
Event 2 Boys 4x100 Meter Relay
===============================================================
School Finals
===============================================================
Section 1
1 Mansfield Timberview 42.18
2 Crowley 42.26
3 Duncanville 43.15
4 Round Rock Stony Point 43.61
5 DeSoto 43.67
6 Southlake Carroll 43.94
-- Dallas Carter DNF
Section 2
1 Dallas Roosevelt 43.27
2 Fort Worth Wyatt 44.30
3 N Richland Hills Birdville 44.65
4 Fort Worth Arlington Heights 44.80
5 Fort Worth Eastern Hills 45.32
6 Fort Worth Boswell 46.21
Section 3
1 Round Rock 'B' 44.50
2 Irving Nimitz 44.66
3 Fort Worth Western Hills 44.69
4 Trinity Christian (Cedar Hill) 44.85
5 Arlington Houston 44.90
6 Round Rock 45.19
7 Fort Worth Paschal 45.82
Section 4
1 Crowley North Crowley 44.42
2 Dallas Adams 46.13
3 Irving Universal Academy 47.02
Event 16 Boys 4x400 Meter Relay
===============================================================
School Finals
===============================================================
Section 1
1 Southlake Carroll 3:18.99
2 Mansfield Timberview 3:23.26
3 Duncanville 3:24.11
4 John Marshall 3:24.37
5 Tyler Lee 3:26.25
6 Grapevine 3:35.61
7 Fort Worth Eastern Hills 3:35.80
8 Fort Worth Arlington Heights 3:39.04
Section 2
1 Crowley 3:27.47
2 Midlothian 3:29.04
3 N Richland Hills Birdville 3:29.81
4 Fort Worth Western Hills 3:30.21
5 Arlington Martin 3:30.38
6 Dallas Adams 3:35.81
7 Arlington Houston 3:36.82
8 Round Rock 'B' 3:44.68
9 Dallas Carter 3:45.24
Section 3
1 Irving Nimitz 3:27.34
2 Round Rock 3:29.24
3 Carrollton Smith 3:32.86
4 Fort Worth Boswell 3:34.19
5 Dallas Roosevelt 3:37.87
6 Arlington Seguin 3:42.10
7 Crowley North Crowley 3:42.31
8 Fort Worth Wyatt 3:45.43
9 DeSoto 4:06.01
Event 18 Boys Long Jump
=====================================================================
Name Year School Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Tyris Jefferson Tyler Lee 23-05.25 NWI
23-02.75(NWI) FOUL FOUL FOUL 23-05.25(NWI) FOUL
2 Lourenzo S
Event 20 Boys Shot Put
===============================================================
Name Year School Finals
===============================================================
Finals
1 Brett Wyatt Carrollton Smith 56-03.00
54-09 FOUL FOUL 53-03 FOUL 56-03
2 Dyan Neal Grapevine 51-02.50
48-01 FOUL 50-03.50 51-02.50 48-01 51-02.50
3 Jarrod Lynn Grapevine 50-07.50
FOUL 50-06.50 FOUL 50-07.50 FOUL FOUL
4 Joas Aguilar NRH Birdville 50-00.00
48-09.25 50-00 FOUL FOUL FOUL FOUL
5 Justin Schappell Covenant Chr 48-04.50
48-04.50 48-03.50 FOUL FOUL 48-00.50 FOUL
6 Xavier Bartee Arlington Bowie 47-07.00
45-02 47-07 FOUL 44-08 46-00 44-07.50
7 Josh Gay DeSoto 47-00.50
45-01 43-09 FOUL 45-05.50 46-08 47-00.50
8 Keith Swan FW Western Hills 44-10.00
42-09 44-10 43-10 43-03 44-03 FOUL
9 Michael Wheeler Arlington Bowie 44-05.50
37-02.25 42-06.50 44-05.50 ND ND 40-00
10 Justin Fletcher Grapeland 43-08.50
42-06.50 43-08.50 43-06
11 Jonathan Cardenas Duncanville 43-06.00
42-03.50 43-05 43-06
12 Juan Hull DeSoto 39-11.00
39-11 ND ND
13 Hakim Zakaria FW Eastern Hills 35-11.00
35-11 ND FOUL
14 Mathias Dressler FW Western Hills 35-01.00
35-01 FOUL ND
15 Donald Dickerson Irving Universal 33-04.00
33-04 ND ND
16 Dequan Mosley Dallas Roosevelt 30-08.00
30-08 ND ND
17 Joseph James Irving Universal 29-08.00
29-08 ND ND
-- Austin Boothe Grapeland FOUL
FOUL ND ND
-- Carl Russell Dallas Roosevelt FOUL
FOUL ND ND